2015_09_22_OUT_panorama_A dawstwo_komorek primo vision_1 embriolog program_in_vitro leczenie_nieplodnosci_2

Badanie nasienia

Przygotowaliśmy szeroki zakres badań, pozwalających zdiagnozować funkcjonowanie męskiego układu płciowego. Część z nich wykonujemy jako jedyny ośrodek w Polsce.

Przygotowanie do badania nasienia
Właściwe przygotowanie do badania ma bezpośredni wpływ na wiarygodność otrzymanego wyniku. Pozwala to na wykonanie prawidłowego odczytu oraz oceny parametrów nasienia.  
 • Przynajmniej tydzień przed badaniem należy prowadzić zdrowy tryb życia, odstawić lub przynajmniej ograniczyć używki takie jak alkohol czy papierosy;
 • Przed badaniem zaleca się zachowanie abstynencji seksualnej od 2 do 5 dni (nie można współżyć lub masturbować się).
Pobranie nasienia do badania
Podczas oddawania nasienia pacjent ma zapewniony odpowiedni poziom intymności i komfortu w specjalnie przygotowanym gabinecie. Wytrysk nasienia następuje poprzez masturbację, do otrzymanego wcześniej pojemnika.
Laboratorium seminologiczne znajduje się w tym samym miejscu co gabinet do oddawania nasienia. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ badania powinny być wykonywane na świeżym materiale, nie później niż 30 minut od momentu oddania, w warunkach stałej temperatury.

Kwas cytrynowy — marker czynności gruczołu krokowego

Kwas cytrynowy jest wydzielany przez prostatę. Niedostateczne jego wydzielanie może mieć miejsce w przypadku stanu zapalnego prostaty. Uważa się, że kwas cytrynowy może mieć wpływ na funkcjonowanie i budowę morfologiczną plemników.
Wskazania: niedobór testosteronu, podejrzenie stanu zapalnego gruczołu krokowego, brak plemników w nasieniu (azoospermia), obecność nadmiernej liczby leukocytów w nasieniu, zaburzenia funkcjonowania plemników (ruchliwości, morfologii).

Fruktoza — marker czynności pęcherzyków nasiennych

Fruktoza jest wydzielana przez pęcherzyki nasienne, których wydzielina jest głównym składnikiem nasienia. Ilość fruktozy w nasieniu odzwierciedla jakość pracy pęcherzyków nasiennych. Zbyt mała ilość fruktozy w nasieniu może byś związana z niedoborem testosteronu,  infekcjami pęcherzyków nasiennych lub ich wrodzonym brakiem.
Wskazania: niedobór testosteronu, podejrzenie stanu zapalnego pęcherzyków nasiennych, brak plemników w nasieniu (azoospermia), obecność nadmiernej liczby leukocytów w nasieniu, zaburzenia funkcjonowania plemników (szczególnie ruchliwości), zwiększona objętość lub lepkość nasienia, kwaśne pH nasienia.

α-glukozydaza obojętna (NAG) — marker czynności najądrzy

W najądrzu zachodzi jeden z najistotniejszych etapów dojrzewania plemników, czyli uzyskanie przez nie zdolności do ruchu. Przewlekłe stany zapalne najądrza prowadzą do zaburzenia ruchliwości plemników, zaburzeń w ich budowie morfologicznej oraz fragmentacji chromatyny plemnikowej. Ocena ilości NAG w nasieniu pozwala określić, czy powodem braku plemników jest niedrożność nasieniowodów czy też brak ich produkcji w najądrzach, co różnicuje możliwości leczenia.
Wskazania: podejrzenie stanu zapalnego najądrzy lub jąder, brak plemników w nasieniu (azoospermia), obecność nadmiernej liczby leukocytów w nasieniu, zaburzenia funkcjonowania plemników (ruchliwości, morfologii), obniżony indeks DFI (jakości chromatyny plemnikowej). Kontrolne badanie skuteczności zabiegu wazektomii.

Pozostałe badania nasienia dostępne w naszym laboratorium:

Badanie ogólne/komputerowe

Badanie obejmuje analizę podstawowych parametrów nasienia męskiego, zgodnie z wytycznymi WHO 2010 oraz Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Badanie obejmuje ocenę makroskopową (objętość, pH, kolor, lepkość, upłynnienie) i mikroskopową (koncentracja, ruchliwość, żywotność i morfologia plemników oraz obecność komórek okrągłych).
Wskazania: podstawowa diagnostyka płodności męskiej.

Test HBA (test wiązania plemników z hialuronianem)

HBA jest testem „funkcjonalności” i dojrzałości plemników. W teście HBA plemniki prawidłowe  łączą się z kwasem hialuronowym i dzięki temu można je odróżnić od nieprawidłowych. Negatywny wynik testu HBA świadczy o zaburzeniu rozwoju plemnika i braku receptorów koniecznych do wiązania plemnika z komórką jajową. Użycie uszkodzonego plemnika w technikach rozrodu wspomaganego może prowadzić do braku rozwoju zarodka.
Wskazania: wykonuje się w celu określenia potencjału plemników do zapłodnienia (wynik może być negatywny, pomimo prawidłowych parametrów = badania ogólnego nasienia). Dodatkowo wynik może być pomocny w wyborze najlepszej metody rozrodu wspomaganego (IVF, ICSI, pICSI).

MAR Test (obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu)

Test MAR służy do wykrywania przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu lub surowicy krwi. Przeciwciała produkowane przez organizm mężczyzny, przeciwko własnym plemnikom, powodują spadek ruchliwości i penetracji. Wynik testu podawany jest jako odsetek ruchliwych plemników związanych w teście. Test ten można wykonywać jedynie wtedy, gdy w nasieniu znajdują się plemniki wykazujące ruch.
Wskazania: podstawowa diagnostyka andrologiczna, obecność aglutynacji plemników, zaburzenia ruchliwości plemników (duży odsetek plemników o ruchu „w miejscu”).

Test swim-up (test migracyjny)

Test ten pozwala na ocenę zdolności poruszania się plemników pomiędzy różnymi środowiskami. Wydajność testu pozwala na ocenę przydatności przy planowanym zabiegu inseminacji domacicznej. Obniżona zdolność migracji, wskazuje na obniżoną zdolność zapłodnienia, zarówno w procesie naturalnym jak i podczas inseminacji.Prawidłowy wynik testu to co najmniej 3 mln plemników na mililitr.
Wskazania:
wykonuje się w celu określenia potencjału plemników do zapłodnienia naturalnego oraz zastosowania w procedurach rozrodu wspomaganego.

Chromatyna plemnikowa

Badanie to wskazuje na procent uszkodzenia chromatyny w plemniku, co w konsekwencji może utrudniać zapłodnienie lub dalszy rozwój zarodka. Nasienie, które wykazuje 15-30% uszkodzenia chromatyny plemnikowej sprawia, że zdolność jest obniżona w stopniu małym lub średnim. Nasienie w którym chromatyna plemnikowa uszkodzona jest w ponad 30%, w znacznym stopniu zmniejsza zdolność zapłodnienia.
Wskazania: niepowodzenia przy uzyskaniu ciąży lub poronienia, narażenie na szkodliwe czynniki (fizyczne, chemiczne, wolne rodniki itp.), zaburzenia w budowie plemników (teratozoospermia), zwłaszcza jeśli w główkach plemników obserwowane są wakuole.

Posiew i antybiogram nasienia

Posiew to badanie mikrobiologiczne pozwalające na stwierdzenie obecności bakterii w próbce nasienia. W wyniku tego badania można określić, jaka bakteria wywołuje infekcję w męskim układzie płciowym a następnie na podstawie antybiogramu dobrać właściwe i skuteczne leczenie antybiotykiem. Antybiogram to ocena wrażliwości danej bakterii na dane antybiotyki. Antybiogram wykonywany jest tylko wtedy gdy wynik posiewu jest dodatni (obecne są w nim bakterie).
 

Ogólne badanie nasienia można wykonać również w: 

Badanie nasienia mapa

 • Bydgoszczy, ul. Gen. J. Hallera 2e, Laboratorium Vitalabo, tel: 52 346 92 05, godziny pobierania materiału: 7:30-11:00 od poniedziałku do piątku
 • Toruniu, ul. Storczykowa 8/10, Szpital Matopat,
  tel: 56 659 49 51,
  godziny pobierania materiału: 7:00-17:00 od poniedziałku do piątku
 • Włocławku, al. Fryderyka Chopina 43, NZOZ Medyk,
  tel: 54 426 94 90
Badanie ogólne nasienia mogą wykonać mężczyźni, w ramach leczenia niepłodności. Badanie to zostanie ocenione i opisane przez specjalistów z naszej kliniki. Koszt badania ogólnego w Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku to 120 zł.
 

Nowoczesna
diagnostyka
obrazowa